Begroting Geldrop-Mierlo unaniem vastgesteld
De gemeenteraad heeft maandag 10 november de meerjarenprogrammabegroting 2026-2029 vastgesteld. Met deze begroting zet Geldrop-Mierlo weer een mooie stap richting een verbonden, levendige en groene gemeente.
In deze, voor gemeenten, financieel moeilijke jaren is er een balans gezocht tussen het realiseren van onze doelen en een gezonde financiële situatie.
Sluitende begroting ondanks uitdagingen
De begrotingjaren 2026 als ook 2027 zijn sluitend. 2028 kent nog een financieel tekort. Door extra baten uit het gemeentefonds, alsook zorgvuldige keuzes in investeringen kan Geldrop-Mierlo een stabiel financieel beeld presenteren met opnieuw een positief saldo in 2029 na het zogenoemde ‘ravijnjaar’ in 2028.
Lokale lasten beter verdeeld
De belastingen en heffingen worden aangepast met de prijsindexcijfers, zodat ze hun waarde behouden. Binnen de heffingen zijn er een paar aanpassingen. Zo heeft de gemeenteraad ingestemd met een nieuw verlaagd tarief voor huishoudens met een waterverbruik van 0 tot 80 m3. Hierdoor worden de lasten eerlijker verdeeld. Ook wordt in de minimaregeling een maximaal aantal kwijtscheldingen voor afvalledigingen opgenomen, worden de tarieven voor hoog- en laagbouw gelijk en worden de kosten voor groeninzameling verlaagd. Hierdoor ontstaat er een betere verdeling binnen de heffingen.
Investeringen in voorzieningen en leefbaarheid
In deze begroting is er ruimte gemaakt voor verschillende investeringen die bijdragen aan de toekomst van Geldrop-Mierlo: een verbonden, levendige en groene gemeente waar woongeluk en brede welvaart centraal staat. Het gaat hierbij onder andere om de aanleg van buitensportfaciliteiten in Mierlo en Geldrop en investeringen in verkeersveiligheid, fietspaden en verduurzaming.
Amendement en moties
De gemeenteraad heeft maandagavond een amendement over sleutelbeheer vastgesteld. Hiermee wil de gemeenteraad een meer gerichte inzet van sporthalbeheerders in plaats van de voorgenomen bezuiniging. De raad wil met de beschikbare capaciteit zoveel mogelijk bezettingsuren van de sporthalen realiseren. Naast het amendement zijn ook een aantal moties ingediend door de gemeenteraad. Deze konden niet meer behandeld worden en zijn daarom doorgeschoven naar de gemeenteraad van 8 december 2025.
Meer informatie over de begroting
Wil je meer te weten komen over het huishoudboekje van de gemeente?