Volgordelijst stroomaansluitingen woningbouw vastgesteld

Het college van burgemeester en wethouders van Geldrop-Mierlo heeft op 28 september 2026 de definitieve volgordelijst voor stroomaansluitingen van woningbouwprojectenvastgesteld. Vanaf 1 oktober 2026 ligt de lijst bij netbeheerder Enexis. 

Waarom een volgordelijst?

Het elektriciteitsnet zit vol en transportcapaciteit is schaars. Vanaf 1 juli 2026 gelden landelijke regels van de Autoriteit Consument en Markt (ACM) voor het verdelen van vrijkomende capaciteit. Maatschappelijke functies zoals ziekenhuizen, drinkwaterbedrijven en brandweerkazernes gaan voor. Daarna volgen onder meer woningbouw, scholen en warmteprojecten.

 

Uitgangspositie

Door middel van de volgordelijst (opgesplitst in een lijst voor Geldrop en een lijst voor Mierlo) wil Geldrop-Mierlo alle woningbouwprojecten en scholen in onze gemeente een duidelijke uitgangspositie geven zodra er bij Enexis transportcapaciteit beschikbaar komt. Zo zorgen we ervoor dat woningbouw en economische ontwikkeling zoveel mogelijk kunnen doorgaan.

Overigens wil deze lijst niet betekenen dat het project ook ruimtelijk akkoord is.  Elk plan doorloopt de gebruikelijke procedures, waarbij omwonenden op het juiste moment worden geïnformeerd en indien van toepassing kunnen meepraten.

Hoe is de lijst tot stand gekomen?

Ontwikkelaars konden hun project tot en met 1 september 2026 aanmelden.

De gemeente beoordeelde alle aanmeldingen op basis van eerder vastgestelde beleidsregels. Bij een gelijke positie bepaalde een notaris de volgorde via loting.

De conceptlijsten zijn op 11 september gepubliceerd; tot en met 21 september kon bezwaar worden gemaakt. Na verwerking van de bezwaren is de definitieve lijst vastgesteld.

Er zijn twee aparte lijsten, één voor elk congestiegebied: Geldrop en Mierlo. Op de lijsten staan ruim 1700 woningen in ruim 40 projecten in Geldrop en bijna 1500 woningen in net geen 30 projecten in Mierlo.

Een plek op de lijst betekent niet automatisch dat er stroom komt. Dat hangt af van de capaciteit bij Enexis.

Mierlo: 'uiterst kritisch'

Mierlo ligt in een ander stroomgebied dan Geldrop. Enexis bestempelt dat gebied als 'uiterst kritisch'. In dit gebied liggen ook delen van woningbouwprojecten van Deurne, Asten, Someren en Helmond. Ook die projecten worden ingediend bij Enexis. Omdat inmiddels duidelijk is dat het in dit stroomgebied uiterst kritisch is, is de verwachting dat hier sprake gaat zijn van een wachtlijst voor stroom. Na indiening van de projecten zal duidelijk worden of er wellicht toch nog ergens stroom voorhanden is of op welke positie de woningbouwlocaties op de wachtlijst staan. Dat is eind van het jaar bekend.

Geldrop: meer perspectief

In Geldrop lijkt er meer stroom voorhanden. Ook hiervan wordt verwacht dat er eind 2026 duidelijkheid ontstaat.

Hoe verder?

Wethouder Bijl verwacht eind dit jaar duidelijkheid over welke projecten stroom krijgen. Ondertussen onderzoekt de gemeente slimme oplossingen, zoals bouwen zonder vaste stroomaansluiting, 

Ga voor meer informatie naar: 

Omgaan met een vol stroomnet