Verkenning Ondernemersfonds Geldrop-Mierlo

Een Ondernemersfonds biedt de mogelijkheid om gezamenlijk te investeren in onze omgeving en toekomst. Voor alle duidelijkheid. Het Ondernemersfonds is bedoeld voor ondernemers, maar ook voor zorginstellingen (ziekenhuis, tandartsen, huisartsen etc.), culturele instellingen, centrummanagementorganisaties, sportinstellingen en verenigingen, scholen, wijkverenigingen en het buitengebied (leden van bijvoorbeeld ZLTO).

Het versterkt niet alleen de organisatiegraad, maar ook de samenwerking tussen ondernemers, maatschappelijke organisaties, zorg, sport en inwoners. Bovendien ontstaat er een krachtige en structurele gesprekspartner richting de gemeente. 

Een Ondernemersfonds biedt mogelijkheden om gezamenlijk te investeren in onder andere promotie, evenementen, bereikbaarheid en veiligheid. 

Waarom Ondernemersfonds voor Geldrop-Mierlo? 
 


Geldrop-Mierlo telt ruim 4.000 ondernemers, maar de organisatiegraad op bedrijventerreinen en buiten de centra is laag:

  • Van de 7 bedrijventerreinen heeft alleen Hooge Akker een organisatiestructuur (via een coöperatie), maar daar ontbreken juist weer middelen om gezamenlijke doelen te verwezenlijken (zoals een wandelroute)
  • Op de andere 6 bedrijventerreinen is weinig tot geen samenhang
  • Ondernemersvereniging Gemini is actief voor business to business, maar heeft slechts 50 leden in onze gemeente

Het contrast: In de beide centra waar reclamebelasting wordt geheven is de organisatiegraad en betrokkenheid juist groot. Daar vinden wel allerlei gezamenlijke activiteiten voor een gemeenschappelijk doel plaats. Ook is daar een vaste overlegstructuur met de gemeente.

Wat kan een Ondernemersfonds betekenen?

Wij denken dus dat een Ondernemersfonds heel goed zou kunnen zijn voor Geldrop-Mierlo. Niet alleen voor de organisatiegraad bij ondernemers maar ook voor de samenhang tussen ondernemers, zorg, maatschappelijk, sport en inwoners. En om een goede gesprekspartner voor de gemeente te zijn bij de opgaven die voor ons liggen.

Een ondernemersfonds kan sommige voorzieningen, veiligheidsmaatregelen of andere activiteiten realiseren die door individuele ondernemers niet gerealiseerd kunnen worden maar wel een gemeenschappelijk doel dienen.

Concrete voorbeelden: 

  • Collectieve financiering van gemeenschappelijke belangen (parkmanagement, promotie, evenementen).
  • Het free-riders probleem oplossen: zonder een verplichte bijdrage zullen sommige ondernemers niet betalen, terwijl ze wel profiteren van de gezamenlijke activiteiten.
  • Versterken van de samenwerking. Het fonds stimuleert onderlinge samenwerking en overleg, omdat ondernemers en maatschappelijke partners samen beslissen over de besteding van de middelen. Dat versterkt:het collectieve belang,de betrokkenheid bij de omgeving en de invloed op gemeentelijk beleid.
  • Verbeteren van het ondernemersklimaat: door gezamenlijke investeringen in uitstraling, bereikbaarheid en veiligheid stijgt de aantrekkelijkheid van het gebied voor klanten, werknemers en nieuwe bedrijven, dat kan leiden tot hogere omzetten en vastgoedwaarde.
  • Stabiele en structurele financiering: In plaats van losse, vrijwillige acties met wisselend draagvlak, biedt een Ondernemersfonds continuïteit. Er is elk jaar een gegarandeerd budget om projecten 

Proces

Sinds januari is er een stuurgroep actief die mee gaat denken, of en hoe het fonds moet inrichten. Hierin zitten ondernemers (vanuit diverse bedrijventerreinen), de sportraad, horecavereniging, VNO-NCW, ambtenaren van het cluster economie en de wethouder Economie). Binnenkort sluiten ook de voorzitters van beide centrummanagementorganisaties aan. Buro Blaauwberg begeleidt het proces.

Een volgende stap is een informatiesessie voor alle betrokkenen uit onze gemeente. 

Informatiesessie

Praat en denk mee over het Ondernemersfonds Geldrop-Mierlo. Graag horen we ook van u wat u vindt van een Ondernemersfonds en welke vragen u hierover heeft. Praat en denk mee. Uw betrokkenheid maakt het verschil.

Locatie: Weeffabriek Geldrop
Datum: 27 mei 2026
Tijd: 19.30 uur inloop | 20.00 uur start

Aanmelden kan via: ondernemen@geldrop-mierlo.nl